Бережіть себе і будьте здоровими!
Січень 20, 2023

ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ВІРУСНІ ІНФЕКЦІЇ. ПРОФІЛАКТИКА

В осінньо-зимовий час та особливо в період воєнного стану, через інтенсивну внутрішню міграцію населення зростає ризик захворювання на ГРВІ, вірусні інфекційні захворювання та коронавірус SARS-CоV-2, адже COVID-19 належить до структури захворювань ГРВІ.

Працівники КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» провели аналіз стану захворюваності на вірусні, інфекційні захворювання та коронавірус SARS-CоV-2, які були проліковані у закладі за попередні три місяці, розпочинаючи від 1 жовтня 2022 року та до середини січні 2023 року були зафіксовані випадки захворювання на гострі інфекції верхніх дихальних шляхів (ГРВІ)  – 31 особа, із них дітей – 25, на COVID-19 проліковано – 104 особи, із них дітей 17, а також на COVID-19 із ускладненням «вірусна пневмонія» – 41 особа, із них дітей – 2. Епідеміологічна ситуація керована, спалахів групових інфекційних захворювань не зареєстровано.

Для встановлення чіткої картини захворювань на ГРВІ та COVID-19 при поступленні хворих у стаціонарні відділення лікарні завжди проводяться обстеження пацієнтів з метою ідентифікації вірусів для подальшої вірної тактики лікування. За період останніх трьох місяців 2022 року було проведено 2459 тестів на COVID-19: жовтень – 824, із них позитивних – 65, листопад – 835, із них позитивних – 45, грудень – 800, із них позитивних – 19. У січні 2023 року бактеріологічна лабораторія отримала тести на визначення грипу в кількості 500 шт., в період до 18 січня зроблено 80 тестів, із них 20 позитивних на грип типу А.

ВАЖЛИВО

Грип та ГРВІ є наймасовішими захворюваннями. Людина, хвора на грип чи ГРВІ, є небезпечною для оточуючих, максимальна заразність спостерігається у перші два-три дні хвороби, а небезпека для оточуючих може складати до 7 днів. Щодо COVID-19, він є причиною більш тяжких інфекцій дихальних шляхів, часто з летальними наслідками, на відміну від попереднього сезону, коли серед циркулюючих вірусів COVID-19 домінував Омікрон SARS- CоV-2, у поточному сезоні у половини досліджуваних зразків визначаються віруси грипу типу А. Важливо є те, що при грипі використовуються надзвичайно дієві препарати (безпосередньо впливають на вірус грипу), але можуть бути призначені лише лікарем.

Особливо небезпечним ГРВІ є для груп ризику, до яких належать діти до 5 років, вагітні жінки, люди старші 65 років, медичні працівники, вчителі і вихователі, працівники торгівлі і громадського харчування, усі, хто працює у багатолюдних місцях, а також особи, які переносять хворобу на ногах.

Лікар може прийняти рішення щодо Вашої госпіталізації на стаціонарне лікування в наступних ситуаціях:

  • лікар не може гарантувати якісного лікування в амбулаторних умовах;
  • потрібне негайне лікування, що вимагає частої корекцією з боку лікаря або потрібен цілодобовий нагляд медперсоналу;
  • Ваші соціально-побутові умови не можуть гарантувати адекватного та якісного лікування;
  • Ви можете стати джерелом інфікування осіб, які мешкають поряд з Вами та ін.

В стаціонарі у Вас буде можливість бути цілодобово під контролем медперсоналу, що дозволить контролювати зміни в стані здоров’я та вносити відповідні корективи щодо обсягу обстеження та лікування. Як тільки Ваш стан покращиться та стабілізується, Ви зможете продовжити лікування вдома під наглядом Вашого сімейного лікаря.

ПРОФІЛАКТИКА в сезон поширення гострих респіраторних інфекцій, в тому числі грипу та COVID-19, з метою запобігання інфікування рекомендується дотримуватися наступного:

  1. Профілактичні щеплення.
  2. Повноцінно харчуватися.
  3. Достатньо спати вночі.
  4. Провітрювати приміщення кожні 2 – 3 години.
  5. Мити руки із милом після громадського транспорту, відвідування громадських місць.
  6. Уникати місць скупчення людей.
  7. Не займатися самолікуванням.
  8. При появі перших симптомів захворювання (загальна слабкість, головний біль, біль у вусі, біль в горлі, нежить,кашель, підвищена температура тіла) звертатися до лікаря.
  9. В ситуації, коли в Вашому оточенні з’являється хворий на гостру респіраторну інфекцію, займайте активну позицію – робіть зауваження людині, яка кашляє чи чхає і не прикривається хусткою.
  10. Завчасно робіть профілактичні щеплення проти грипу, COVID-19. Це створить імунний захист Вашого організму від найтяжчої гострої респіраторної інфекції.