Бережіть себе і будьте здоровими!
Жовтень 25, 2018

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

 

Що потрібно знати про поліомієліт.

(Пам’ятка для населення)

 

Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання вірусного походження, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту та уражає центральну нервову систему, викликаючи паралічі та закінчується у важких випадках смертю.

Віруси, які викликають захворювання добре переносять замороження та висушування, але гинуть під дією температури 60-70°С протягом 30 хвилин, а при 90-100° – одразу. До 3-4 місяців вірус може зберігатися у молоці, воді, маслі, гине під дією хлоровмісних дезінфікуючих засобів.

Для даного захворювання характерна сезонність у  літньо-осінні місяці. Ситуація у світі з поліомієліту залишається складною, зареєстровано понад 660 випадків захворювання в таких країнах, як Таджикистан, Туркменістан, Росія, Конго.

 

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу є фекально-оральним. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може переноситися мухами. Слід пам’ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.

 

Інкубаційний період в середньому триває 7-21 день. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років, але зараження може відбутися і серед осіб які досягли зрілого віку і не отримували в дитинстві щеплення проти поліомієліту.

 

Проявляється хвороба по-різному.

 

У понад 90% інфікованих осіб інфекція протікає безсимптомно, у 4-8% захворювання перебігає в легкій формі без рухових порушень. Легка форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1 – 1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з наступним стійким випадінням рухових функцій, розвитком паралічів і парезів. Захворювання має препаралітичний період, паралітичний, відновний та період залишкових змін.

Важка форма поліомієліту протікає з паралічем м’язів, деформацією кінцівок і смертельно небезпечними проблемами з диханням.

 

Як довго є заразним хворий на поліомієліт?

З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, препаралітичному періоді, з випорожненнями – більш тривалий час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.

 

При яких ознаках захворювання у дитини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою?

         * підвищення температури тіла, підвищена пітливість;

         * головний біль;

         * біль у горлі; 

         * нежить, кашель;

         * диспепсичні розлади – блювота і проноси, біль у животі;

         * біль в кінцівках;

         * неможливість дитини стати на ніжки;

         * дуже показові симптоми – малорухливість, млявість, підвищення чутливості шкіри, біль в суглобах.

Саме в цьому періоді необхідно вчасно звернутися до лікаря і вимагати повного обстеження для виключення захворювання на поліомієліт.

 

Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту: 

 * гострий початок захворювання із загальною слабкістю, пітливістю;

 * підвищення температури тіла;

 * головний біль;

 * біль у горлі;

 * нежить;

 * диспепсичні розлади – блювота і проноси;

 * розвиток паралічів виникає протягом від декількох годин до 1-5 днів;

 – парези і паралічі мають асиметричне (“мозаїчне”) розташування;

 – знижений тонус м’язів, але чутливість шкіри збережена;

 – уражуються м’язи ніг, рук, тулуба;

 – зміна ходи;

 – швидкий розвиток атрофії м’язів.

 

Що сприяє розвитку паралітичних форм поліомієліту?

* відсутність або неповний курс вакцинації проти поліомієліту;

* вагітність;

* інтенсивні фізичні навантаження;

* внутрішньом’язеве введення лікарських препаратів;

* травми;

* оперативні втручання, особливо видалення мигдалин та аденоїдів;

* тісний, тривалий контакт з хворим.

 

Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?

* Обов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень. При загрозі виникнення спалаху поліомієліту всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, провести термінову вакцинацію поліомієлітною вакциною.

       – Дитині уникати місць великого скупчення людей.

– Уникати контакту з особами, що відвідували або перебували в країнах ендемічних по поліомієліту.

– Навчити дітей мити руки з милом.

– Провітрювати приміщення декілька разів на день.

– Проводити вологе прибирання оселі.

* Пити тільки кип’ячену воду, добре вимиті овочі та фрукти, бажано з милом.

* На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, в разі необхідності).

 

Як запобігти розповсюдженню поліомієліту в дитячих установах?

* Під час загрози спалаху поліомієліту в загальноосвітні навчальні, оздоровчі та санаторно-курортні заклади нові діти не приймаються.

* Припиняється відвідування дитячої установи сторонніми особами.

* Проводиться вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день.

* Приміщення, в яких знаходяться діти повинні бути добре вентильованими, їх необхідно провітрювати декілька разів на день.

* Діти повинні дотримуватись правил особистої гігієни (часте миття рук з милом протягом дня).

* Виключається переведення дітей із групи в групу.

* Діти повинні щоденно оглядатися медичним працівником і при появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно госпіталізувати до інфекційного відділення.

 

Що робити батькам, якщо дитина захворіла на поліомієліт?

* При появі перших ознак захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря.

* Хворого необхідно госпіталізувати в дитячу інфекційну лікарню або дитяче інфекційне відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.

* У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.

 

Пам’ятайте!  Поліомієліт – підступна і дуже небезпечна хвороба. Слід зробити все можливе, щоб наші діти були своєчасно імунізовані проти даного небезпечного захворювання.