Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування-2024
Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування-2024
Щороку під егідою Всесвітнього альянсу із підтримки грудного вигодовування у співпраці з ВООЗ, ЮНІСЕФ, урядовими та громадськими організаціями проводиться тиждень з 1 по 7 серпня – Всесвітній тиждень грудного вигодовування. На початку Тижня оголошується його девіз, цього року він звучить так: Заповнюй прогалини: підтримка грудного вигодовування для всіх.
Ця акція буде відзначати матерів, які годують грудьми, у всьому їхньому розмаїтті протягом їх шляху грудного вигодовування, одночасно демонструючи, як сім’ї, суспільство та медичні працівники можуть підтримувати кожну жінку, яка годує грудьми. рудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету.
12 міфів про грудне вигодовування та прикорм
Прикорм, грудне вигодовування, переваги та недоліки дитячих сумішей — ці теми завжди є актуальними. Адже всі батьки хочуть зробити для немовляти все якнайправильніше. Не дивно, що довкола цих питань кружляє сила-силенна міфів, що передаються від матері до матері у сподіванні зробити якнайкраще.
Міф 1. Після року грудного вигодовування материнське молоко стає “пустим”.
Правда: ВООЗ рекомендує продовжувати грудне вигодовування до двох років. Материнське молоко залишається джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії для малюка і після одного року.
Міф 2. Якщо дитина погано набирає вагу, то прикорм потрібно вводити з 4-х місяців (або й раніше).
Правда: у віці 4-6 місяців прикорм не є способом збільшити вагу дитини. Адже його кількість зовсім невелика, а калорійність молока/суміші набагато більша.
До того ж стрімке нарощування об’ємів порцій без готовності дитини може негативно вплинути на харчовий інтерес, харчову поведінку та роботу травної системи. Це є небезпечним для здоров’я немовляти.
Міф 3. Жінка на грудному вигодовуванні повинна дотримуватись спеціальної дієти.
Правда: жінка, яка годує груддю, має харчуватися максимально різноманітно та збалансовано.
Міф 4. Щоб збільшити кількість молока, потрібно пити спеціальні чаї.
Правда: насправді на кількість молока впливає періодичність прикладань, правильне прикладання до грудей та гарне самопочуття матері. І аж ніяк не чай, хіба що це допомагає матері підтримувати хороший психоемоційний стан.
Міф 5. Дитину треба підгодовувати в перші дні після народження, поки в матері не виробилось достатньо молока.
Правда: з першої години життя дитина, прикладаючись до грудей матері, отримує молозиво. Дійсно, його кількість невелика, проте й розмір шлунку новонародженого/ї складає всього 10-15 мл. Маленький обсяг молозива дає час незрілим ниркам і травній системі немовляти адаптуватися.
Міф 6. Молоко — це їжа. Окрім нього дитині потрібно давати воду.
Правда: грудне молоко втамовує спрагу. Воно більш ніж на 80% складається з води, особливо молоко, яке надходить на початку кожного годування.
Міф 7. Прикорм можна починати тільки після появи в немовляти першого зуба.
Правда: перший зуб може з’явитися і в 16 місяців, і це буде нормою. Зуби — це не показник для старту прикорму. Передусім варто звертати увагу на виражений харчовий інтерес малюка та можливість сидіти вертикально з підтримкою.
Міф 8. Не можна використовувати в прикормі спеції.
Правда: аж ніяк! Навпаки, спеції роблять смакові властивості їжі кращими та цікавішими для немовляти. Обирайте монокомпонентні спеції, як-от розмарин, хмелі-сунелі, орегано тощо. Сіль можна додавати до прикорму вже після першого року.
Міф 9. Стартувати необхідно з кабачка!
Правда: так, це можливо, проте кабачок — не єдиний продукт, з якого можна розпочати знайомство. Насправді він є досить низькокалорійним і містить забагато рідини. Тому можете починати з будь-якої продукту.
Міф 10. Цитрусові та червоні фрукти/овочі не можна давати на старті прикорму.
Правда: ці продукти не є високоалергенними, а навпаки — забезпечують малюка корисними вітамінами та клітковиною.
Міф 11. На старті прикорму потрібно давати лише безглютенові каші.
Правда: такої потреби немає. Адже навпаки, раннє знайомство з алергенами є корисним для імунної системи немовляти.
Міф 12. Немовлятам до 1 року можна давати тільки дитячі каші.
Правда: зі старту прикорму ви можете пропонувати малюку звичайні “дорослі” каші. Головне — подбайте про м’яку консистенцію. Такі каші набагато корисніші, адже містять велику кількість клітковини та складних вуглеводів. На відміну від дитячих каш, які не потребують варіння (а значить — майже не містять клітковини) і сповнені швидких вуглеводів.
Грудне молоко є основною їжею для малюків щонайменше до 6 місяців ВООЗ рекомендує продовжувати грудне вигодовування до 2 років і більше. Грудне вигодовування є одним із найкращих способів, яким мама може турбуватися про свого малюка. Воно дає не тільки їжу, захист від інфекційних хвороб, але й емоційне заспокоєння. Під час рятування від обстрілів в бомбосховищах або підвалах, при переїзді в безпечні місця транспортом, в умовах, коли немає води та електрики, грудне молоко – це завжди чиста, тепла, їжа.
Більше інформації – у спецматеріалі на сайті МОЗ України! https://moz.gov.ua/uk/grudne-vigodovuvannja-osnovni-rekomendacii-korist-dlja-ditini-i-materi