Бережіть себе і будьте здоровими!
Березень 20, 2019

24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Всесвітньою організацією охорони здоров’я /ВООЗ/  туберкульоз проголошено глобальною небезпекою, а 24 березня – Всесвітнім днем боротьби  з туберкульозом.

 

Україна є активним членом ВООЗ, яка в 2015 році схвалила глобальну стратегію «Покласти край туберкульозу» та план дій щодо боротьби з туберкульозом для Європейського регіону на 2016—2020 роки.

 

Зростання захворюваності на туберкульоз, що спостерігалося в країні з 1998 року, зупинено у 2004 році і починаючи з 2007 року його показники знижено. За даними ВООЗ, в Україні поширеність і захворюваність на туберкульоз з 2007 року мають тенденцію до зниження щороку в середньому на 4,4 відсотка і 3,3 відсотка відповідно.

 

Серед осіб, які захворіли на туберкульоз до 98,7 відсотків припадає на доросле населення старше 18 років. Біля 76 відсотків захворілих — особи працездатного віку ( 18 — 54 роки). Більше 50 відсотків припадає на вікову групу 25 — 44 роки.

 

Розрахункова захворюваність на туберкульоз у 2016 році становила 87 на 100 тис. населення, проте, за статистичними даними, захворюваність на туберкульоз становить 67,6 на 100 тис. населення. Таким чином, в Україні щороку своєчасно не виявляють приблизно 22,5 відсотка випадків захворювання на туберкульоз, що є сприятливим для подальшого його поширення серед населення. Поточний показник поширеності туберкульозу становить 82,1 на 100 тис. населення, що майже у три рази перевищує показник цільових завдань, визначених глобальним планом дій «Зупинити туберкульоз».

 

У 2014 році Україна вперше ввійшла до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу. Протягом останніх років спостерігається зростання кількості випадків мультирезистентного туберкульозу з 3482 у 2009 році до 7778 у 2016 році.

 

Також зростає кількість випадків майже невиліковного туберкульозу з розширеною резистентністю до протитуберкульозних препаратів, їх частка становить 14,7 відсотка загальної кількості хворих на мультирезистентний туберкульоз у 2016 році.

 

Незважаючи на позитивні зрушення, епідемічна ситуація в Україні залишається напруженою, епідемічний поріг 50 випадків на 100 тис., ще не подолано. За критеріями ВООЗ наша держава віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз і посідає 7-е місце в Європейському регіоні.

 

Серед основних причин складної епідемічної ситуації в Україні експерти називають:

 

-низький рівень життя та санітарної культури населення

-недостатнє та неякісне харчування значних його прошарків

-зростання кількості бездомних і безробітних

-недоступність медичної допомоги та ліків для значної частини населення

-поступовий занепад системи охорони здоров’я

-міграція населення

-воєнні дії

                    

В  продовж  2018 року активно проводились заходи щодо впливу на епідемічну ситуацію з туберкульозу в районі. Так проведено три засідання районної ради з протидії захворюванню на туберкульоз. На яких розглянуто питання виконання заходів протидії туберкульозу за 2018 рік. Висвітлено питання надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим в районі. Заслухано роботу лікувальної ланки щодо  профілактики туберкульозу серед дитячого населення та оздоровлення дітей із груп ризику захворювання на туберкульоз в санаторіях місцевого та республіканського значення. Про стан надання медичної допомоги хворим на Ко-інфекцію (туберкульоз-ВІЛ-  інфекція/СНІД)

 

Однак, епідемічна ситуація з туберкульозу в 2018 році в районі  погіршилась, відмічається зростання захворюваності в порівнянні з попереднім роком на 11,9%  з 58,1 випадка на 100тис. до 69,7 на 100тис., по області 46,6 на 100 тис.

 

Деструктивний туберкульоз легень виявлено у 32 хворих, що становить  42,1 на 100тис.,  Показник зріс на 52,0%. Питома вага деструктивного туберкульозу рівняється 65,0%,  по області  46,3%.  зростання  на 20,0% . Даний чинник вказує на несвоєчасність  виявлення туберкульозу. Основна причина,  це те що пацієнти тривало перебувають дома із признаками хвороби,  тому процес набуває прогресуючого характеру.

 

При аналізі  захворюваності  серед вперше виявлених хворих з’ясовано, що від перших проявів хвороби до звернення  його  в медичний заклад, проходить значний термін в середньому  18,9 дня. Це свідчить, що частина хворих з заразними формами туберкульозу тривало перебуваючи дома,  наражають захворіти оточуючих. Основна причина чому люди не звертаються в медичний заклад це те, що вони не впевнені в надані якісної медичної допомоги. Слід зауважити, що виявлення та лікування пацієнтів на  туберкульоз проводиться згідно  «Уніфікованого клінічного  протоколу медичної допомоги – туберкульоз» і надається вона безкоштовно та на належному рівні.

 

Серед  вперше виявлених хворих соціальна група становить – 95,3%, в тому числі непрацюючі працездатного віку 58,4%, пенсіонери 30,1%. Можна зауважити, що частина хворих ( 12 хворих, або  22,6 відсотка ) зловживають алкоголем. Туберкульоз виявлено серед 39 чоловіків,  або 73,6%, серед жінок 14 (26,4%).

 

В 2018 році виявлено  двох  дітей з активними формами  туберкульозу, в тому числі один підліток. Захворюваність серед дітей становить 7,5 на 100 тис., серед підлітків  46,0 на 100тис. по області відповідно 4,0 та 11,4 випадків  на 100тис.

 

Серед нових випадків туберкульозу , виявлено 4 хворих  з асоційованим туберкульозом ( туберкульоз поєднаний з ВІЛ-інфекцією), що становить 5,3 випадка на 100тис. Два випадка виявлено одночасно ТБ та ВІЛ, а двоє уже ВІЛ – інфіковані захворіли туберкульозом.

 

Слід зауважити що в 2018 році було виявлено 4 випадка сімейного туберкульозу

( захворіли родичі при контакті з хворим на відкриту форму туберкульозу)

По місту в 2018 році виявлено 22 хворих в тому числі 7 з бактеріовиділенням та 6 з деструктивними формами легень. Захворюваність становить 48,3 на 100тис. проти 46,7 в 2017р.

На сільських дільницях виявлено туберкульоз у 31 хворого, що становить 102,3 випадки на 100тис .в 2017 році відповідно 23 і 75,9.

 

Найвища захворюваність спостерігається на Корчицькій АЗПСМ- 191,2 на 100тис.(4 хворих), Хролінській 133,9(4 хворих),  Плесенській 131,8 (3 хворих).

 

Перевищують районний чинник Грицівська АЗПСМ 103,1 випадка на 100тис.(7 хворих), Михайлючська 74,4 (3 хворих), Городищенська 84,6 (2 хворих).

 

Щоб вилікувати хворого основним критерієм слугує своєчасне розпочате лікування та регулярний і тривалий прийом протитуберкульозних препаратів під контролем медичного працівника. Спеціалізована медична допомога туберкульозним хворим надається базовими протитуберкульозними закладами (Хмельницький облтубдиспансер, Славутська облтублікарня) та амбулаторним тубвідділенням Шепетівської ЦРЛ.  В стаціонарах переважно лікуються хворі з розповсюдженими, бацилярними формами туберкульозу, з важким станом здоров’я. Згідно прийнятого Уніфікованого клінічного протоколу первинної,вторинної(спеціалізованої) та третинної( високоспеціалізованої)медичної допомоги дорослим на туберкульоз ( не заразними формами) перевага надається лікуванню в амбулаторних умовах під безпосереднім контролем медичного працівника. Значну частину фтизіатричної роботи  рекомендується передати на ПМСД ( Первинна медико – санітарна допомога). На моє переконання лікарі первинної ланки ще не готові до таких нововведень. В поточному році за підтримки  Глобального фонду для сімейних лікарів заплановані  навчання та тренінги щодо надання медичної допомоги хворим на туберкульоз.

              

Районний фтизіатр                                                                       Усенко І.С.