Бережіть себе і будьте здоровими!
Жовтень 20, 2021

20 ЖОВТНЯ — ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМ НА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей і чоловіки.

 

За даними Національного канцер-реєстру, 2018 року в Україні зареєстровано 15 017 випадків раку молочної залози (14 872 жінки та 145 чоловіків), а 5 726 людей померли внаслідок цієї недуги (5 679 жінок і 47 чоловіків) — без урахування даних Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь. Тобто на кожні 10 нових випадків захворювання в Україні реєструють 3 смерті від нього.

 

За показником захворюваності на 100 000 жіночого населення рак грудей зберігає сталу тенденцію до щорічного зростання — у 2018 році порівняно з попереднім цей приріст склав 3,3%. Найвищу захворюваність жінок зареєстровано у віковій групі 65–69 років, смертність — у віковій групі 80–84 роки.

 

Вже у віці 18–24 роки рак грудної залози має третє місце у структурі захворюваності українок (10,8%), а з 30 до 74 років він стало лідирує (27,6–20,6%). У структурі смертності від раку жіночого населення рак грудей переважає у вікових групах 30–54, 55–74 та 75+ років і складає 24,5%, 20,6% та 18,5% відповідно.

 

Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

 

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

 

Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас є:

– родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;

– відсутність вагітностей та пологів;

– перша вагітність у 30 років і старше;

– вік старше 40 років;

– ранній початок менструацій — у віці до 12 років;

– пізня менопауза — після 55 років;

– безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;

– цукровий діабет;

– надмірна вага та ожиріння;

– куріння;

– зловживання алкоголем;

– гіпертонічна хвороба;

– перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;

– вплив джерел радіації.

 

За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.

 

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди — це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку.

 

Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) має безсимптомний перебіг і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах.

 

Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози:

 

– прозорі або кров’янисті виділення з грудей;

– втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру;

– зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів);

– ущільнення або новоутворення у молочних залозах;-

– ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли;

– збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.

 

Профілактика

 

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря:

 

– мамолога — не рідше одного разу на 1–2 роки;

– жінкам старше 50 років — щодва роки здійснювати мамографічні обстеження.

 

Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря! 

 

ЦЕНТР ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я МОЗ УКРАЇНИ